arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Francis Mallmann

Francis Mallmann

“Bir yere ait olmak” olgusu ile başlayalım. Kökeninize çok bağlısınız, bir o kadar da bağları sevmeyen birisiniz...

Evet, aslında 13 yaşımdayken evi terk ettim ve o zamandan beri özgür bir hayat yaşıyorum.

Şu an eviniz neresi?

Patagonya.

Ekibiniz ile ailenizle olduğunuzdan daha yakınsınız, doğal olarak belli bir uyum yakalamak istiyorsunuzdur. Ekibinizde yer alan kişilerin sizinle aynı yaşam anlayışını paylaşması şart mı?

Hayır, yaptığı işi seven insanlarla çalışmayı seviyorum. Hayallerine inanan ve peşinden koşan kişiler… Benim için her zaman en önemli olan şey yaptıkları işe değer veriyor olmaları.

O zaman sadece aşçılık becerileriyle değerlendirmiyorsunuz, kişiliklerine de bir o kadar önem veriyorsunuz?

Yemek pişirme kabiliyetleri çok önemli, bu nedenle aşçılarımızı sıfırdan eğitiyoruz. İstisna durumlar da olabiliyor tabii. Bazen daha önce çalışmış şefleri de kabul ediyoruz. Fakat genellikle sıfırdan başlayan ve bizden eğitim almış kişilerin daha iyi çalıştığını görüyorum.

Fakat sizinle çalışan şeflerden, belli bir seviyeye geldiklerinde ekibinizden ayrılmalarını istiyorsunuz. Neden?

Çünkü bir an bile rahatlarlarsa ilgilerini kaybetmeye başlıyorlar.

Sizce aşçılıkta her şeyin en iyisini bilebileceğiniz bir seviye var mı?

Hayır, asla. Mutfak her zaman öğrenmeye devam ettiğiniz bir yer.

 Eşyalarınızla seyahat etmeyi sevdiğiniz okumuştum, sebebi nedir?

Çok fazla seyahat ediyorum ve nereye gidersem gideyim kendimi rahat hissetmek istiyorum. Dolayısıyla yanıma birkaç kıyafetimi, gitarımı, dikiş takımımı almak beni mutlu ediyor.

İnsanın kendi güven alanında yaşamayı sürdürmesinin yaratıcılığı öldürdüğüne inanıyorsunuz. Fakat sanki Patagonya da sizin için bir sığınak ya da bir güvenli bölge gibi...

Evet. Patagonya’da çok zaman geçiriyorum. Kendimi olduğum gibi ve huzurlu hissettiğim bir yer. Orada asıl sevdiğim, her şeyi olduğu gibi devam ettirmek için çok çalışmanız gerekmesi. Çünkü mesafeler uzun. Ve tabii görsel güzelliklerine de hayranlık duyduğum bir yer.

Mutfağınızın en önemli elementi ateş, sonra ne geliyor?

Sabır!

Arjantin mutfağını sizin için bu denli özel kılan, onu gösterişin ön planda olduğu mutfaklardan farklı kılan nedir?

Yaşam anlayışımı ve yeme tarzımı yansıtması. Benim için asıl önemli olan bir masanın etrafında geçirilen zaman, paylaşımlar, sohbetlerdir.

Röportaj BERİL ŞAHİN Fotoğraf RICHARD HAUGHTON

Curated No.1'i satın almak için tıklayın.

Read more

Mehmet Gürs

Mehmet Gürs

Yoshizumi Nagaya

Yoshizumi Nagaya

Éric Frechon

Éric Frechon

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.