arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Can & Mert Uzer

Can & Mert Uzer

Bunker Custom Cycles nasıl kuruldu?

Can: Üniversiteyi kazanırsam karşılığında bir motosikletim olsun istiyordum. Türkiye’de yaygın olan chopper motosiklet furyasına zıt bir şekilde bobber'lara ilgi duymaya başlamıştım. O zamanlar café-racer ya da bobber gibi modeller pek popüler değildi. Sadece Harley-Davidson’da chopper yapılıyordu. Üniversite öğrencisi olduğum için bütçem kısıtlıydı ve doğrusunu söylemek gerekirse chopper’lar bana biraz kaba geliyordu. Eski bir Triumph buldum. Sahibi de eski bir motosiklet ustasıydı. Satın alırken kendisine “Tamam, ben bunu senden satın alırım ama seninle beraber bunu parçalayacağız ve sonra tekrar toplayacağız” dedim. Kabul etti etmesine de ben onun işini beğenmeyip bütün motoru baştan yaptım. Sanayiye gide gele evin salonunda bir motosiklet yaptım. Aylar sürdü.

Mert: Yıllar (gülüyor)...

Can: Evet, bir yıl kadar sürdü. Daha sonra 2008’de Mert’e bir motosiklet yapmaya başladım.

Mert, sen tasarım okudun değil mi?

Mert: Evet ama eğitim hayatım biraz sancılı geçti. Dokuz yılda mezun oldum (gülüyor). Üniversite birinci sınıftayken bir şirketin post-prodüksiyon ekibinde işe başlamıştım. Ardından girdiğim ajansta altı sene çalıştım ve gerçekten çok şey öğrendim. Fakat ajanslar çalışması zor yerler. Kendini o ajansa adaman gerekiyor. Bu işin bana göre olmadığına karar vermem biraz uzun sürse de sonunda istifa ettim. Can da benim gibi başına buyruk bir insan, kurumsal bir şirkette çalışmak hiçbir zaman bize göre olmadı. Bizim kendi işimize sahip olmamız gerekiyordu.

Can: O sıralar ben de görüntü yönetmenliği yapıyordum. Üniversitede okumak dışında her şeyi yaptım. Şu an bir prodüksiyon şirketimiz var. Kurgu, post ve kameramanlık da yapıyorum. Bulunduğumuz atölyenin üst katını o işler için kullanıyoruz.

Hangi ara yaptınız bu kadar çok işi?

Mert: Bir ara kendimize bir deli temposu tutturmuştuk.

Evdeki motoru bitirdikten sonra kuruldu diyebilir miyiz Bunker Custom Cycles için?

Mert: Hayır, o meşhur motordan sonra pek çok motor yaptık.

Can: Benim bir depom vardı. O depoyu bir atölyeye çevirip Mert’in motorunu orada yapmaya karar verdik. Motorun yapım aşamasında yanımıza gelip bizimle vakit geçiren bir sürü insan oldu. Yaptığımız iş gitgide çevremize yayıldı ve motosiklet üretmeye başladık.

Türkiye’de custom motor işine girmek cesur bir karar. Neticede toplumun geneli apartmanlarda doğup büyüyor ve kendilerine ait garajları bulunmuyor... Can: Türkiye’de her ne kadar Amerika’daki gibi bir garaj kültürü olmasa da çok gelişmiş bir sanayi kültürü var. Amerika’da bir Mercedes’i 3 bin Dolar’a alıp 20 bin Dolar’a yaptırabiliyorsunuz. Burada ise durum tam tersi; arabayı pahalı alıp ucuz bir şekilde baştan aşağı değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden halihazırda bir motorunuz varsa onu istediğiniz şekilde özelleştirmek diğer ülkelere kıyasla daha kolay.

Mert: İşin aslı, biz en başından beri bu işi yapmayı çok istiyorduk. Buraya gelen insanlar bize, “Beyler, ben sizin zevkinize güveniyorum” hissiyatını veriyor. Müşterinin düşünceleri ufkumuzu açıyor ve bizi besliyor. Aslında hoşumuza giden kısmı da bu yorum kısmı.

Röportaj DERYA GÜRSEL Fotoğraf KADİR ASNAZ 

Curated No.2'yi satın almak için tıklayın.

Read more

Vincent Darré

Vincent Darré

Chahan Minassian

Chahan Minassian

Sean McNanney

Sean McNanney

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.