arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Alican İçöz

Alican İçöz

Tasarım yolculuğun nasıl başladı?

Başta işin görsel yönüyle ilgileniyordum. Daha sonra görsellikle yetinmeyip, ürüne dokunmak ve işin başlangıç noktasında olmak istediğimi fark ettim.

Türk tasarımcılar, dünyaya açılmak için çok çaba sarf ediyor; sense hep bu dünyanın içindeydin. Buradaki tasarımcıların başarmak istediği çoğu şeyi, çoktan yaptın. Bunu yaparken de Türkiye’den kopmamayı başardın. Gelecekte burayla ilgili planların var mı?

Daha önce Türkiye’de Urart ve Beymen gibi markalarla iş birliklerim oldu. Doğru bir proje dahilinde yine olabilir, neden olmasın.

Dior Homme, Alexander McQueen gibi markalarla da çalıştın, bu süreçte kıyafet tasarlamayı düşündün mü?

Düşündüm ve tasarladım aslında. Kendi erkek hazır giyim markamı çıkaracakken tüm girişimimi iptal ettim; takılar bu koleksiyonun aksesuarlarıydı; başlı başına bir koleksiyona dönüştüler. Gelecekte tekrar kıyafetle ilgili bir proje yapmayı düşünüyorum.

Alican İçöz ismi kafamızda her zaman gösterişli ama sofistike bir silüet canlandırıyor. Rönesans döneminin modern bir yorumu gibi. Bunda stilinin de bir payı var. Kişisel stilini nasıl yorumluyorsun?

Rönesans dönemi güzel bir referans aynen Rönesans dönemindeki gibi titrlere ya da mesleklerin kati bir şekilde belirlenmemesi gerektiğine; içgüdüye ve göze inanıyorum. Stilim de içgüdülerimin, kendimi tanımamın ve gözümü beslememin sonucu.

Alican İçöz markası neyin yansıması?

Maksimal form ve dokuların temiz grafik bir şeklide yorumlanması.

Esteban Cortazar ile yaptığın iş birliğinden sonra bu defa da Attico ile uluslararası sahnede karşımıza çıktın. Nasıl bir araya geldiniz?

Markanın kurucularından Giorgia’yı arkadaş olarak tanıyor ve markayı başından beri takip ediyordum. Markanın vizyonuyla kendi vizyonum arasında çok ortak nokta var. Bu yüzden her iş birliğimde olduğu gibi doğal ve organik bir şekilde gelişti. İş birliğinden ziyade bir buluşma gibi. 

Hangi materyalleri kullanmayı tercih ediyorsun?

Bronz, altın, inci, kuvars, sitrin… Her koleksiyon yeni bir malzeme keşfetmeye çalışıyorum.

Röportaj KARDELEN ASLAN Fotoğraf EMRE ÜNAL

Curated No.4'ü satın almak için tıklayın.

Read more

Selim Mouzannar

Selim Mouzannar

Ara Vartanian

Ara Vartanian

Silvia Furmanovich

Silvia Furmanovich

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.