arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Bibi Van Der Velden

Bibi Van Der Velden

Kişisel tarzınız takı tasarımlarınızı nasıl etkiledi? Zanaatınızı nasıl geliştirdiniz?

Mücevher yapımı konusuna trendler ve moda üzerinden değil, doğadan aldığım ilham üzerinden yaklaşıyorum. Bu yüzden çalışmalarımda belirgin olan şey, doğanın kendisi. Gökyüzündeki yıldızlardan sahildeki dalgalara kadar doğadaki her şeyin yaratıcı bir ilham kaynağı olduğunu ve bunun mücevherlerime yansıdığını düşünüyorum. Tasarladığım her parçada hem giymek istediğim hem de giyebileceğim bir şey oluyor, bu yüzden kişisel tarzımla çok uyumlu parçalar üretiyorum. Örneğin, “Forces of Nature” koleksiyonunda, gezegenin geleceği hakkındaki bir sohbeti “ateşleyecek” ürünler tasarladım. Kasırgalar, orman yangınları ve eriyen buzullardan aldığım ilhamla oluşan bu koleksiyon, doğanın kırılganlığından ziyade, onun güzelliğinin gücünü dokunaklı bir şekilde hatırlatıyor. Kavramsal olarak güzellik tek başına yeterli değil; yaklaşımınızın içini dolduracak şeyler asıl güzel olan.. Güzel sanatlar lisesinden sonra üniversitede heykel bölümü okumaya başladım. Hayal gücümü yeniden yapılandırdığım bu dönemde takı tasarımına olan ilgim iyice arttı. Bunun üzerine, Goldsmith Üniversitesi’nde konuyla ilgili eğitim almaya karar verdim. 2006’da kendi markamı kurarak giyilebilir heykeller yapmaya başladım.

Kadınların takılarınızı takarken nasıl hissetmesini istersiniz?

Mücevher, kendinizi ifade etmenin, herkesten farklı olmanın çok kişisel bir yolu. Mücevherlerin kişisel olmasını, kelimeler olmadan konuşmasını ve taktığınızda size neşe getirmesini seviyorum. Bir kadının doğru takıyı bulduğunda persona’sındaki tüm dönüşümü görürsünüz, gözlerinin içi parlar ve ona mutluluk getirir. Güzel mücevherler satın almak eşsiz bir yolculuğa çıkmak gibidir; kişiliğinizi yansıtan o parçayı bulduğunuzda, aynı keşfi ve heyecanı hissedersiniz.

Çalışmayı en sevdiğiniz malzemenedir?

Sibirya’da permafrost tabakasında keşfedilen fosilleşmiş mamut kemiği, çalışmayı en sevdiğim malzeme. Heykel eğitimi almış biri olarak, yıl boyu donmuş halde bulunan ve permafrost adı verilen buz tabakasında 1 milyon yıldan fazladır korunmuş haldeki bu malzemeye elle şekil vermek, parçalara ayırıp küçük heykeller yapabilmek çok hoşuma gitti. Malzemenin arkasındaki evrim fikrini de ayrıca çok romantik buluyorum.

Takılarınızı “minyatür heykeller” olarak tanımlıyorsunuz. Bu açıklamadan ne anlamamız gerekiyor?

Kaliteli mücevherler eğlenceli, kişisel ve son derece sanatsal yaklaşım sunan parçalardır; bu yüzden mücevheri takan kişiye enerji vermesi gerekir. Benim kişisel dokunuşum, geleneksel işçiliğe dayalı bir mücevher yapım sürecinden geliyor. Balmumunu oyarak tasarladığım bu parçalar arasında; 60.000 yıllık bir mamut dişi, deve kuşu yumurtası ve bok böceği kanatlarının da bulunduğu beklenmedik malzemeler var. Elle şekil verdiğim bu süreç, tıpkı bir heykel yapımı gibi ilerliyor. Mücevherleri giyilebilir sanat parçacıkları olarak gördüğüm için de onları “minyatür heykeller” olarak tanımlıyorum.

Röportaj SEVAL AKBULA

Curated No.20'yi satın almak için tıklayın.

Read more

Başak Baykal

Başak Baykal

Ara Vartanian

Ara Vartanian

Nikos Koulis

Nikos Koulis

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.