arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Michael Sailstorfer

Michael Sailstorfer

2020’de sona doğru yaklaşırken, Almanya’daki sergilerinizi de düşünürsek, yıl sizin için nasıl geçti?

Herkes gibi, özel ve farklıydı. 2020 fuarlar ve sergiler bakımından önceki yıllara kıyasla daha sakindi, bir yandan üzücüydü ama diğer yandan yaratıcı sürecime odaklanabilmek için daha fazla zamanım oldu.

Sanat, her zaman hayatınızın önemli bir parçasıydı ama heykele yoğunlaştığınız dönemi hatırlıyor musunuz?

Sanat dolu bir evde büyüdüm. Babam sanat okumuştu ve heykeltıraştı. Ben de çizimlerimle sanat okuluna girdiğimde, çizdiklerimin üç boyutlu olması gerektiği yönünde bir geri bildirim aldım. Böylece heykel sınıfına başvurdum ve başlamış oldum.

Çalışmalarınızda fön makinesi, patlamış mısır aleti ya da araba lastiği gibi gündelik objeleri alıp, işlevleri ve alışılmış ortamları dışında, alternatif bağlamlar içinde kullanıyorsunuz. Sizce objelere yüklediğimiz anlamın kaynağı nedir?

Kullandığım objelerin her biri fonksiyonel ve hayatlarımızda birer anlamları var. Onları kendi işlevleri ve orijinal anlamları dışında kullandığımda, kimilerinin “sanatsal değer” diyebileceği yeni anlamlar kazanıyorlar.

İşlerinizin her biri büyük bir canlılık içeriyor, bu bazen renkleri kullanımınızdan bazen de gündelik eşyaları ışık, ses ya da koku yardımıyla farklılaştırmanızdan kaynaklanıyor. Sizce çalışmalarının en önemli unsuru ne?

“En” önemli diye bir unsur sanırım seçemem. Bana kalırsa ortaya çıkan harman, sinerji. Anlatı, renk, ışık ve kokunun kombinasyonunun ortaya çıkardığı konsept.

Röportaj ÖZGÜN YİĞİT TUNA Fotoğraf INA NIEHOFF 

Curated No.12'yi satın almak için tıklayın.

Read more

Mesut Öztürk

Mesut Öztürk

Daniel Arsham

Daniel Arsham

Jaime Hayon

Jaime Hayon

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.