arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Başak & Defne Kocabıyıkoğlu

Başak & Defne Kocabıyıkoğlu

Farklı alanlarda deneyim edindikten sonra bir araya geldiniz ve uzun yıllardır moda markalarına danışmanlık veriyorsunuz...

Ben siyaset bilimciyim; moda sektörüne LSE’de tez yazarken, buyer’s clerk olarak girdim. Defne ise mimar ve bu sektöre Goldsmiths College’da tasarım felsefesi ve trend-forecasting okuduktan sonra danışman olarak başladı. Fakat sonunda farklı deneyimlerimiz olmasına rağmen ortak bir noktada buluştuk: “Endüstri nereye gi - diyor, neye ihtiyacı var ve kaynaklar nereye aktarılmalı?”

Moda sektöründe hem ileri görüşlü, hem güncel, hem de orijinal kalabilmenin belli bir formülü var mı?

Bunlar kendi içinde çelişebilen kavramlar; çünkü bazen insan güncel ve popüler kalmak için orijinallikten feragat etmek zorunda kalabiliyor. Bizce en önemli şey entelek - tüalizm. Popüler kültürle gerçek entelektüel bakış açısı neredeyse unutuldu. Hakiki kaynaklarla beslenen, üzerine de dünya ilişkisini canlı tutan insanların hem güncel hem de orijinal kalacağına inanıyoruz.

Nackiyé nasıl kuruldu?

Nackiyé bizim yıllar boyu biriktirdiğimiz deneyimlerimizin somutlaşmış hali. Bu dünyada gözlemlediğimiz ihtiyaç - lar ve arzular, çocukluktan beri biriktirdiğimiz hayallerle buluşunca Nackiyé ortaya çıktı.

Farklı sorumluluk alanlarımız yok, fakat tabii farklı ilgi alanlarımız ve kuvvetli olduğumuz yönlerimiz var. Örneğin Defne malzeme ve artizan süreçlere daha hakim. Ben de iletişim alanına. Ama yaratım kısmında yıllardır beraber çalışıyoruz.

Nackiyé kumaş konusunda çok seçici; renk konusun - da da oldukça cesur... Markanın vazgeçemeyeceği prensipleri var mı?

Nackiyé artizan prensipleri olan bir marka. Malzemele - rimiz konusunda hep çok iddialı olduk. Çok iyi ipeklerle, harika keten ve kotonlarla çalıştık. Yeri geldiğinde, iyi yapay malzeme kullanmaya da karşı değiliz, ama kötü eskiyen hiçbir malzemeyi kullanmayacağız. Bizim için güzel eskiyen, hatta eskidikçe güzelleşen ve uzun yıllar giyilen ürünler yapmak çok önemli. Renklerimizi İtalya’da özel laboratuvarda ürettirdik. Bu tonlar bizim için özel anlamı olan tonlar. Hepsinin yaza, ten üzerinde ışıldamaya, 80’li yılların glitzy hayatına dair bir anlamı var.

Nackiyé’nin moodboard’unda neler var?

Nackiyé’nin moodboard’u aslında Instagram sayfası... Gelecek sezonunki ise henüz yeni tamamlandı ve şimdiden bizi çok heyecanlandırıyor. Bu defa İstanbul’dan daha çok ilham aldık...

Röportaj ELİF BAYRAM 

Curated No.4'ü satın almak için tıklayın.

Read more

Silvia Venturini Fendi

Silvia Venturini Fendi

Edgardo Osorio

Edgardo Osorio

Alessandro Sartori

Alessandro Sartori

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.