arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Bo Raahauge & Nicholai Wiig-Hansen

Bo Raahauge & Nicholai Wiig-Hansen

Raawii, dinamik yaşam tasarımını yeniden tanımlayan bir marka. Bu markayı yaratırken aklınız neler vardı?

İkimizde uzun yıllardır kreatif sektörün içindeyiz. Yıllar boyunca farklı yapılabileceğini düşündüğümüz şeyler deneyimledik; insan kaynaklarının nasıl daha farklı kurgulanabileceğinden, nasıl çevreye duyarlı üretim yapabileceğimize; yaratıcı profillerin nasıl desteklenebileceğinden, beraber ne gibi üretimler yapabileceğimize dair... Raawii’nin felsefesi, yüksek kaliteli tasarım ürünler üretip, uygun fiyatlarla sunmak. Mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmak ve onları günlük yaşamlarında ilham verecek ürünlerle buluşturmak.

İkinizin de çalışma alanları aslında biraz farklı. Nasıl bir araya geldiniz?

Ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştık; aramızda iyi bir enerjinin olduğunu, rahat bir üretim ortamı oluşturabileceğimizi anlamamız uzun sürmedi. Birbirimize gerekli boşluğu vermekte iyiyiz vei kimiz de başarısızlıktan korkmuyoruz. Birlikte çalıştığımız insanların da hata yapmaktan korkmadıkları bir alan yaratmaya çalışıyoruz.

“Detaylar dekorasyon için değildir, bir amaca hizmet ederler” diyorsunuz. Raawii’de fonksiyon neden bu kadar önemli bir rol oynuyor?

Tasarımlarımızın dekoratif olmasını seviyoruz ama aynı zamanda işlevsel olmaları da gerekiyor. Ürünlerimizin kullanılmadıklarında ve belki bir rafta saklandıklarında bile heykelsi bir duruşa sahip olmasını seviyoruz, bu yüzden umarız insanlar kullanılmasa bile onlara bakmayı seviyorlardır.

Bir projenin geliştirme aşamasında sizin için en önemli unsur nedir?

Bir tasarım projesine başlamadan önce bizim için önemli görev, ürünün kişiye hangi duyguyu vermesi gerektiğini belirlemek. Bu dünyada zaten belirli bir işleve hizmet eden birçok ürün var, ancak tasarımımızın amaca uygun olduğunu düşündürmek için bir ürüne işlevden fazlasını eklememiz gerekiyor.

Raawii, tasarımcılar için en uygun koşulları sağlamakla da ilgileniyor. Tasarımcıların verilere kolayca erişebildiğini, pazarlama için daha fazla fırsata sahip olduğunu, ancak işlerini piyasaya sürmekte için hala zorlandığını göz önüne alırsak, bugün tasarım endüstrisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üretim teknikleri ile, tasarımınızı ve vizyonunuzu ortaya koyarak başarılı bir ürün tasarlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yine de, her yıl çok az sayıda mükemmel ürünün piyasaya sürüldüğünü düşünüyoruz. Bugün çalışmanızı paylaşmak ve görünmek daha kolay, ancak gerçekten başarılı, uzun ömürlü bir ürün yapmak her zaman olduğu gibi zor. İyi bir tasarımcının başarılı olabilmesi için, birçok disiplinde ustalaşmak gerekiyor.

Röportaj DERYA GÜRSEL 

Curated No.11'i satın almak için tıklayın.  

Read more

Murat Tabanlıoğlu

Murat Tabanlıoğlu

Chahan Minassian

Chahan Minassian

Cédric Morriset

Cédric Morriset

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.