arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Vladislav Doronin

Vladislav Doronin

AMAN’la ilgili sorulara geçmeden önce, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Gençlik yıllarınızda size neler ilham verdi?

1985’de üniversiteyi bitirdikten sonra Sovyetler Birliği’nden ayrıldım. Dileğim seyahat etmekti – dünyayı görmek istiyordum, özellikle Paris, Londra, New York, Los Angeles ve Miami. Seyahatlerimden sonra ticaretle uğraşmaya başladım ve iş dünyası ile ilgili çok şey öğrendim. Bir ticaret şirketinde birkaç yıl geçirdikten sonra kendi şirketimi kurdum ve emlak üzerine yatırım yapmaya başladım. 1990 yılında Hong Kong’da yaşarken, Phuket’teki Amanpuri’yi kaşfettim. İlk Amanpuri seyahatimin sonunda bir “Amanjunkie” oldum. (Aman markası hayranlarının kendilerini tarif etmek için kullandıkları bir terim), ne zaman keyif veya iş için seyahat ediyor olsam etrafta bir Aman var mı diye kontrol eder, olduğu zaman hemen rezerve ederdim.

Mimariye ilgi duyduğunuzu nasıl fark ettiniz?

Yatırımda bulunduğum birkaç ticari emlak projesi başarıyla sonuçlandıktan sonra; önce ticari sonra yerleşim amaçlı olarak kendimi geliştirmek istediğimi anladım.

Peki birlikte çalışmayı tercih ettiğiniz, favori mimarlarınız var mı?

Dünyanın önde gelen bir çok mimar ve tasarımcısıyla çalışıyorum. Şu anda Miami’de iki lüks apartman kompleksi inşa ediyorum; mimar Hani Rashid ile birlikte Missoni Baia ve Adrian Smith + Gordon Gill ikilisiyle Una Residences. Kariyerimde en çok gurur duyduğum çalışmalardan biri ise Zaha Hadid ile birlikte Capital Hill Residence’ı tasarlamış ve inşa etmiş olmak. Arasında Rus Avangard ve Suprematist sanatının olduğu birçok ilgi alanı paylaşıyorduk. Zaha konuyu tezinde işlemişti ve ben de sanat eserlerini topluyordum. Başlarda onunla Moskova’da bir proje geliştirmek istemiştim ancak bir park alanıydı ve planlama izni alamamıştık. Bunun üzerine kendi evimi onunla inşa etmeye karar verdim. Capital Hill Residence yaşamı boyunca Zaha Hadid tarafından tasarlanıp inşa edilmiş tek özel mülktür.

Yeni bir AMAN projesi nasıl başlıyor? Mükemmel lokasyonu, mimarı nasıl seçiyorsunuz?

Yeni bir AMAN projesi mekana ve iş modeline bağlı gelişiyor. Karar veririm ve mimarı seçerim. Projenin bitişi adeta çocuklarınızın büyüdüğünü görmeye benzer.

AMAN Resorts’ları diğerlerinden ayıran özellikler sizce hangileri?

Aman en çok sevilen ve saygı duyulan konaklama markası. Misafirlerimiz için eşsiz bir formülümüz var; detaya verilen büyük önem, benzersiz servis, en üst düzeyde mahremiyet ve global anlamda en olağanüstü mekanlarda güzelce tasarlanmış mülkler. Şu anda UNESCO koruma bölgelerinde dokuz destinasyonumuz bulunmakta ve diğer birçoğu milli parklarda koruma altında. Sunduğumuz eşsiz deneyim sayesinde Aman, konaklama endüstrisindeki en yüksek misafir geri dönüşü oranlarından birine sahip. Bu eşi benzeri olmayan servisin ve kişisel dokunuşun bir kombinasyonu. Kendiniz deneyimlemelisiniz – ancak o zaman anlayabilirsiniz.

Röportaj DERİN ÖVGÜ ÖĞÜN

Curated No.7'yi satın almak için tıklayın.

Read more

Cedric Reversade & Paul-Maxime Koskas

Cedric Reversade & Paul-Maxime Koskas

Licinio Garavaglia

Licinio Garavaglia

Ronald Akili

Ronald Akili

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.