arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Sean McNanney

Sean McNanney

“Ev” kavramı senin için ne ifade ediyor?

Evim, kişisel anıların ve malzeme tarihinin görsel bir hatıra albümü gibi. Etrafımı saran nesneleri yaratan insanların hikayelerini ve düşüncelerini hayal etmek bana ilham veriyor.

Tasarıma ve sanata olan ilgin ne zaman başladı? Büyüdüğün ortam nasıldı?

Büyükannem yorganlar yapardı ve bana farklı kumaş ve tekstil parçalarını nasıl bir araya getireceğimi öğretirdi. Detaylara olan ilgim de beni el işlerine yöneltti ve el nakışı yapmaya başladım.

Kimliğinin pek çok yönü var: Tasarımcı, iç mimar, sanatçı ve aynı zamanda hevesli bir koleksiyoner. Pandora’nın kutusunu açsaydık içinden ne çıkardı?

Her yere bilyeler saçılırdı. Oyun alanında misketlerimi aile yadigarlarıyla takas ettiğim için başım hep belaya girerdi. Bu kutudan Paula Abdul’un çerçeveli bir fotoğrafını bulmak da mümkün olabilirdi.

Brooklyn kültürünü deneyimlemek isteyen bir turiste yapılacak ilk şey olarak ne önerirsin?

Benim için şehrin merkez üssü Williamsburg. Bedford Caddesi L durağı yakınlarından başlayıp East River’a doğru yürümek iyi bir başlangıç olurdu; Williamsburg ve Greenpoint sahilindeki parklar, şehirdeki en sevdiğim yerler arasında... Brooklyn kültürü, her mahalledeki göçmen grupları tarafından şekillendirilmiş, belli bir kültürü yok. 20 yıldır yaşadığım Williamsburg’da süregelen soylulaşma ise üzücü. Polonyalı teyzeleri özlüyorum. East River’dan yola devam ederken Frankel’s’dan simit aldıktan sonra McGolrick Park’a yürüyebilir, bir Polonya şarküterisinden Borscht alabilir ve ardından Greenpoint Bulvarı’ndaki Bay Berry’den bir meyve suyu alabilirsiz. İşte Brooklyn bu dostum.

SAVED NY’u kurmak için sana ilham veren şey neydi?

Saved, 2000’lerin ortalarında Williamsburg’da kuruldu. Ralph Lauren Home’da tekstil işiyle uğraştığım yıllarda, Amerikan modernistleri gibi tarihsel açıdan etkili pek çok tasarımcıyı aklımın bir kenarına yazmıştım.

Moğolistan’ın geleneksel kültürü ve sanat eserleri çalışmalarına nasıl ilham veriyor?

Moğolistan’daki göçebe çobanların kültürü beni son derece etkiliyor. Hayvan sürüleriyle uyum içinde yaşıyorlar ve hayvanları kırparken onlara asla zarar vermiyorlar. Tüyler doğal olarak dökülüyor ve elle taranıyor. Bu, çoğu tarım uygulamasından daha insanca ve saygılı bir yöntem!

Zanaat sence neden tekrar lüks haline geldi?

Çünkü insanlar kalitesiz mobilya ve kıyafet satın almaktan sıkıldılar; eşyalarını iki kullanımdan sonra çöpe atmaktan yoruldular. Ben, zanaatkarlık geleneğinin yeniden canlanmasını güçlü bir şekilde destekliyorum ve Saved’in de, insanların hem iyi görünmesine hem uzun ömürlü kıyafetlere sahip olmasına hem de şık görünmesine yardımcı olabileceğine inanıyorum. 

Röportaj SEVAL AKBULAK Fotoğraflar PINKYELLOW STUDIO

Curated No.23’ü satın almak için tıklayın.

Read more

Can & Mert Uzer

Can & Mert Uzer

Chahan Minassian

Chahan Minassian

Domingos Tótora

Domingos Tótora

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.