arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Begüm Khan

Begüm Khan

Sana verilen ilk özel takı neydi?

Hatırladığım kadarıyla beş yaşındayken dayımın hediye ettiği naif bir kolyeydi. Renkli suyla dolu plastik bir ayıcık formundaydı ve içinde yıldızlar, kalpler ve başka hayvanlar oynuyordu.

Kendine aldığın ilk takı neydi?

İlkini pek hatırlayamasam da kendime aldığımda özel hissettiğim takıyı hatırlıyorum. Üç sene önce Jaipur’dan güzel bir Hint taşı yüzük almıştım, benim için anısı önemli.

Çalışmalarına etki eden, ilhamını besleyen destinasyonlar nereler?

Benim için en büyük merak noktalarından biri Şangay'dı. Bunun için Asya’ya taşındım, Çin kültürü üzerine yüksek lisans yaptım ve altı sene Çin’de yaşadım. Bangkok, Kamboçya, Tokyo ve Seul her zaman ilham aldığım noktalar. Asya hala büyük bir merak konusu yani.

Peki o destinasyonların takı tasarımlarına bir yansımaları oldu mu?

Tabii ki. Asya kültürü görsel anlamda çok zengin, renkli ve figüratif bir yapıya sahip. Çin çok şaşalı, Japonya ise çok doğru bir minimalimizde. Bütün burada gördüğüm güzellikler, sanat eserleri ve renklerle beraber o kültürün bir parçası olmak benim estetik gözümü besliyor.

Begüm Khan markası nasıl doğdu ve felsefesinin arkasında neler var?

Aslında markam bir tesadüf sonucu doğdu. Aklımda bir marka kurmak  yoktu, hatta markamın kuruluşundan bu yana geçen süreye rağmen hala bir iş planım yok. Abim evlenirken ona kol düğmesi almak istiyordum, fakat istediğim gibi bir şey bulamayınca kendim yapmaya karar verdim. Atölye sürecinde hayal ettiğim görseli sonunda elle tutabilmenin verdiği haz beni çok mutlu etti ve içine çekti. Beş sene boyunca kol düğmesi yapmaya devam ettim ve sonrasında da kendime takılar yapmaya başladım. Aslında bu yönde ilerleme niyetinde değildim, fakat yapıp taktığım takılar üzerimde fark edilip sorulmaya başlanınca kadın koleksiyonuna girmiş oldum.

Röportaj: SEVAL AKBULAK

Fotoğraf: BARBAROS CANGÜRGEL, Styling: ELİF KARCI, Make Up: BERKE ŞEREN, Saç: FURKAN YALÇINER, Fotoğraf Asistan: MUSTAFA BERBER, Styling Asistanları: EMRE HAN ER TÜRK, MELIS ÖZKAN, SELİN SAYAR

Röportajın tamamına erişmek ve Curated Magazine No.24’ü satın almak için tıklayınız.

Read more

Serkan Keskin

Serkan Keskin

Bige Önal

Bige Önal

Teoman

Teoman

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.