arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Selçuk Tümay

Selçuk Tümay

Pernod Ricard, “The Bar World of Tomorrow” projesiyle barmenleri gıda israfı ve atık yönetimi konusunda bilinçlendirmeyi ve mekanların bütçe tasarrufuna katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu araştırmada öne çıkan başlıklar neler?

Pernod Ricard öncülüğünde dünyanın birçok ülkesinde hayata geçen “The Bar World of Tomorrow” projesi Türk barmenlerinin gelişimlerine katkıda bulunarak yeşil bir dünya yaratmayı hedefliyor. Proje ile sürdürülebilir bir bar dünyası için barmenlere online eğitimler ve workshop’lar gerçekleştirilerek; atık yönetimi, bilinçli su tüketimi, kişinin doğaya ve kendisine saygısı gibi çeşitli konularda sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz. Tüketici araştırması kapsamında yaptığımız çalışma bize çok önemli iki bulgu sundu: Tüketiciler, sürdürülebilir ve sorumlu hizmet unsurlarına dikkat eden mekanları %72 daha çok tercih ediyor. Bununla birlikte alkollü içecek servis edilen bar ve restoranların sürdürülebilirlik politikasını esas almasını ise, %58 oranında önemli buluyor.

Birleşmiş Milletlerin yayımlamış olduğu “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda hazırlanan eğitimin içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Birleşmiş milletlerin ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ raporunu dikkate alarak hedeflerimizi 5 temel ilke üzerinden şekillendirdik: “Yeniden Düşün, Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür, Saygı Duy”. Bu hedefler doğrultusunda hazırlanan eğitim ile; taze malzeme kullanımı, alkollü içeceklerin sorumlu servis edilmesi, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik gibi pek çok farklı alanda bar dünyasını dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Eğitim kapsamında; sürdürülebilir içerik seçenekleri, mevsimsel ürün tercihi, raf ömrünü uzatacak tarifler, sürdürülebilir kokteyl tarifleri, sorumlu alkol servisi, karbon ayak izi emisyonu, atık yönetimi ve bar alanını dönüştürebilmek gibi çözümlerimiz yer alıyor. Belirlenen pilot mekanlarla workshop çalışmaları yapıp, önümüzdeki dönemlerde projeyi daha da genişleterek sektörde bir değişim yaratacağız.

Tüketiciler sürdürülebilir mekanları daha fazla tercih ediyor,” dediniz… Sürdürülebilir mekan tam olarak ne anlatmalı?

Öncelikle yaptığımız projenin ciddi bir farkındalık yaratacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bizim bu girişimimiz işletmelere de çeşitli farkındalıklar yaratacak. Proje kapsamında işletmelerin maliyetleri düşerken ciroları da artacak. Hatta alkollü içecek servis eden bar ve restoranların sürdürülebilirlik ve alkol konusunda sorumlu davranması durumunda cirolarının %7 ile %12 artacağını tespit ettik.  Tüketicilerin sürdürülebilir mekanları tercih etmesi mekanların marka değerini de artırıyor. Çalışanlara verilen eğitimler doğrultusunda çevre bilincinin artması atık konusuna karşı olan duyarlılığı da artırdığından ekonomide de iyileşmeler başlayacak. Yani sürdürülebilirlik bütünsel bir yaklaşıma dönmüş olacak.

Sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına gıda israfı hangi yöntemlerle azaltılabilir?

Alkollü içecekler hazırlanırken içeriğin değiştirilmesi, formüllerin değiştirilmesi, sürecin çevreye karşı sorumlu olması yöntemleriyle sürdürülebilir bir gelecek yaratılabilir. Programımızı kurgularken eğitimimizi 5R üzerinden şekillendirdik. Gıda israfını önlemek adına yenilikçi düşünerek inovatif çözümlerin dünyamızı daha yaşanabilir hale getireceğini gördük. Örneğin, limon kabuğunu atmayıp garniş olarak değerlendirmek, buzun aşırı kullanımı yerine içeceklerin soğutulmuş bardakta servis edilmesini sağlamak, plastik pipet yerine bambu pipetler kullanmak ya da elma kabuklarını atmak yerine onları kurutarak cips yapmak geri dönüşüme katkı sağladığından sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına da değişimlerin başlamasını sağlıyor. Bununla birlikte geri dönüştürülebilir ürünler kullanarak atık çöp miktarını azaltmak, tek kullanımlık ürünleri tercih etmemek, kaynaklarımızın sonsuz olmadığı farkındalığı, yeşil bir gelecek için önemli adımlar. Yaptığımız akademetre araştırması kapsamında sürdürülebilirlik konusunun bilgi sahipliği açısından en yüksek bilinç düzeyinin Antalya ilinde olduğunu gördük.

Röportaj: Seval Akbulak Fotoğrafçı: Fırat Meriç 

Curated Magazine No.13 sayısı için tıklayınız.  

Read more

Serdar Kutucu

Serdar Kutucu

Begüm Khan

Begüm Khan

Sahir Erozan

Sahir Erozan

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.