arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

Paolo Casagrande

Paolo Casagrande

Türkiye sizin için ne ifade ediyor? Şu an burada olmak nasıl his?

Bu benim Türkiye'ye ikinci gelişim; geçen yıl Kasım ayında İstanbul'da çok önemli bir gastronomi kongresine katıldım ve hem canlı hem de kültürel etkilerle dolu bu muhteşem şehirden çok etkilendim. Hatta İstanbul ziyaretim o kadar ilginç sonuçlandı ki, Türkiye hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğime karar verdim. Şu an Bodrum'da yemek yapmaktan dolayı çok memnunum. Şehir, denizi, tarihi ve gastronomisiyle gerçek bir Akdeniz ruhuna sahip.

Türkiye'de gerçekten hayal gücünüzü yakalayan yerel bir içerik var mı?

Bir İtalyan olarak, Akdeniz ruhu mutfağımın özünü oluşturuyor. Türkiye gastronomisinde keşfedilecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Bu ülkedeki tüm baharatlar, kuruyemişler, et & balık ve pişirme yöntemleri beni çok büyülüyor. Çok köklü bir geçmişe sahip bu malzemeleri, gelenekleri ve kültürleri keşfetmek için gözlerinizi dört açmanız yeterli.

İstanbul, dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi'nin 38. uluslararası destinasyon oldu. Bu durum Türkiye restoran sahnesi hakkında ne söylüyor?

İstanbul, dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken zengin üst düzey yerel ve uluslararası gastronomi sahnesine sahip çok kültürlü bir şehir.

Paolo Casagrande, İtalyan yemeklerinin sunuluş şeklini nasıl değerlendiriyor? Mirasınız mutfak tarzınızı ve vizyonunuzu nasıl etkiliyor?

İtalya'nın harika bir mutfak geçmişi var. Gastronomik açıdan, kültürler, gelenekler ve ürünler çok zengin. İtalyan mutfağı, doğa tarafından yazılan açık bir kitap gibi...

Michelin yıldızlı restoranlarından biri olan Lasarte, yemeklerinin kalitesi kadar eğlenceli sunumlarıyla da dikkat çekiyor. Mutfağın arkasında neler var?

Lasarte açılışından tam on bir yıl sonra, 2017 yılında Barselona'da 3 Michelin yıldızına layık görülen ilk restoran oldu. Lasarte'nin başarısının arkasında; çok çalışmak, iyi işler yapmak, hem mutfakta hem de yemek odalarında profesyonellerden oluşan sağlam bir ekibe sahip olması var. Elbette ki bize en iyi ürünleri sağlayan mükemmel tedarikçilerimiz de çok önemli.

Mutfak felsefeniz nasıl şekilleniyor ve yeni yemekler yaratmak için ilhamınızı neler besliyor?

Lasarte Restaurant'ın temel ilham kaynağı doğa. Felsefemiz, çevreye, denize, toprağa saygı duymak ve ürünleri mevsimlerinde tüketmek. Restoranda her yemek saygı ve özenle yapılıyor. Bu yüzden misafirlerimizin memnuniyeti bizim gururumuz oluyor. Bununla birlikte, dünya gezilerim benim için büyük bir ilham kaynağı ve Türkiye bana kesinlikle çok ilham veriyor. “American Express Summer in Color Oasis” etkinliği için de özel olarak hazırladığım menü, İtalyan, Bask ve Türk mutfağının bir karışımını sunuyor.

Röportaj: Seval Akbulak

Curated Magazine NO.18'i satın almak için tıklayın.

Read more

Teoman

Teoman

Esra Gülmen

Esra Gülmen

Your Cart

Your cart is currently empty. Click here to continue shopping.